DZIEŃ ZIEMI w ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

„Drodzy Ziemianie, czy wiecie,

jeśli śmiecić nie przestaniecie

niedługo sami w tych śmieciach utoniecie”

 

Świat dookoła nas bardzo się zmienia. Coraz mniej jest uroczych miejsc
i zielonych placów nie dotkniętych niszczycielską działalnością człowieka. Żeby chronić przyrodę trzeba nie tylko o tym mówić, ale zacząć też i działać. Aby zmienić nastawienie człowieka do środowiska trzeba zacząć już od najmłodszych dzieci.

Dlatego 22 kwietnia w Oddziale Przedszkolnym w Styrzyńcu zorganizowany został cykl zabaw i działań przybliżających dzieciom temat dbania o naszą Planetę.  Celem było uświadomienie przedszkolakom, jakie niebezpieczeństwo grozi środowisku naturalnemu ze strony człowieka, rozwijanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi oraz przypomnienie istoty segregowania śmieci, oszczędzania wody i prądu. Tematyka zajęć zawierała również wiadomości związane z programem „Czyste powietrze wokół nas”,  realizowanym przez nasze przedszkole.

 Dzieci na znak przyjaźni z przyrodą ubrały się tego dnia na zielono i ochoczo rozpoczęły zaplanowane eco-zadania. Na samym początku obejrzały film edukacyjny pt., ,,Strażnicy Ziemi” . Po rozwiązaniu zagadek dzieci wykonały plakat pt. ,, Przyjaciele Ziemi”, wysłuchały listu  od zwierząt i roślin z prośbą o opiekę. Dzieci składały także ekologiczne przyrzeczenie dotyczącą przestrzegania podstawowych zasad dbania o środowisko.

Zwieńczeniem Dnia Ziemi było sprzątanie okolicy Przedszkola połączone
z segregowaniem śmieci, gdyż świadomość ekologiczną warto wyrabiać u dzieci już od najmłodszych lat, bo „czym skorupka za młodu nasiąknie...”

                                                                  

                                                                      Wychowawca   Malwina Filipiuk