Styrzyniec wiruje w tańcu...

„… nic nie daje dzieciom tyle stosownej pewności siebie i umiejętności zachowania się i nic ich tak nie pobudza do obcowania z ludźmi, jak taniec, przeto sądzę, że należałoby uczyć je tańczyć tak wcześnie, jak są w stanie tego się nauczyć."

Słowa angielskiego filozofa i pedagoga Johna Locke’a zwracają uwagę na potrzebę stosowania formy tańca w pracy z dziećmi, ze względu na jego właściwości. Taniec to nie tylko ruch, osiąganie artystycznej wypowiedzi, to także – a może przede wszystkim wychowanie człowieka: społeczno-moralne, umysłowe, estetyczne i fizyczne. Dlatego też  w Szkole Podstawowej w Styrzyńcu odbył się Dzień Tańca pod hasłem ,,Wielcy tancerze są wielcy dzięki swojej pasji." Może pasja się narodzi i w Was - zorganizowany przez p. Malwinę Filipiuk.

W piątek 21 maja uczniowie naszej szkoły brali udział w pokazie tanecznym Szkoły Tańca Towarzyskiego DancePoint.

Na samym początku P. Wioleta Jasińska opowiedziała dzieciom o szczegółach związanych z tańcem towarzyskim oraz udziałem w konkursach tanecznych m.in.
o klasach tanecznych w tańcu towarzyskim, rodzajach tańców turniejowych,  regulaminowych strojach, obuwiu oraz fryzurach. Następnie tancerze: Daniel Siedlanowski i Blanka Semeryło kategoria F 8-9 lat  oraz Jakub Jasiński i Zuzanna Popielewicz kategoria C 14-15 lat zaprezentowali swoje fenomenalne umiejętności w tańcach latynoamerykańskich m.in.: cha-chy, rumbie, pasodoble oraz jive. Dzieci młodsze zademonstrowały także Polkę.

             Taniec to ciężka i wymagająca praca. To co wydaje się patrzącym prostą i łatwą do wykonania figurą kosztuje tańczących wiele wysiłku. Obserwowanie płynących w tańcu par daje widzom wiele radości. Taniec to piękno, wolność, harmonia duszy. Pozwala się rozwijać, wdrażać swoje   pomysły, inwencje twórcze, kreować samodzielność i odpowiedzialność.

,,Wielcy tancerze są wielcy dzięki swojej pasji." Może pasja się narodzi i w Was. Chciałabym zachęcić do zagłębienia się w temat i odszukania w tańcu głębszego sensu. Taniec bowiem to piękny sposób na rozładowanie i wyrażenie rozmaitych emocji, które w nas drzemią.

                                                                                            Malwina Filipiuk