Powitanie wiosny 2019

21 marca 2019 roku uczniowie i przedszkolaki, ubrani na zielono, choć pod kurtkami nie było tego widać, wraz z nauczycielami i prowadzącą uroczystość powitania Wiosny, opiekunką Samorządu Uczniowskiego, panią Izabelą Markowską, udali się na spacer alejkami parku w poszukiwaniu pierwszych oznak nadchodzącej nowej pory roku. Okazało się jednak, że trudno jest dojrzeć trawę i usłyszeć nieśmiało odzywające się pierwsze ptaki, ale to tylko kwestia dni ... i spalenia marzanny wykonanej przez uczniów w specjalnie do tego przygotowanym ognisku. 

Po dotarciu na ogniskowe miejsce wesoła grupa najpierw postanowiła odczarować Wiosnę. Okrzyk: „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno. W ogień Cię rzucamy, bo wiosnę witamy” miał przywołać na Ziemię Wiosnę. Kto wie, może się udało! Następnie pani Iza krótko przybliżyła ceremoniał związany z pożegnaniem zimy za pomocą zniszczenia jej symbolu podczas spalenia. W wydanej wcześniej szkolnej gazetce „Podstawka” uczniowie mogli przeczytać inne artykuły o Śmiertkach i o sposobie ich wykonania, o ludowych tradycjach z nimi związanych. Ekologicznie przygotowani uczniowie nie mieli wątpliwości, że należy je spalić, a nie wrzucać do wody. Potem każda klasa zaprezentowała zawołania lub piosenki o tematyce wiosennej. Szczególnie przejęte były najmłodsze dzieci. Zaśpiewały: „Obudź się, Wiosenko”, „Małą wiosnę”, „Wiosnę tuż tuż…”. Starsi uczniowie zaprezentowali samodzielnie ułożone piosenki. 

Potem najmłodsze dzieci zbierały do koszyczków czekoladowe jaja przepiórcze ukryte rano przez panią Izę przy drzewach na zabytkowym placu szkolnym. Nie wszystkie udało się odnaleźć, bo część z nich zjadły wcześniej ptaki, jak się okazało, amatorzy czekolady. Starsze dzieci w tym czasie rozwiązywały różne zagadki związane z wiosenną przyrodą. A na koniec dostały ogromny kosz cukierków i zadowolone, lekko zmarznięte, wróciły do szkoły.